STANOWISKO MPiPS

Z 1 KWIETNIA 2014 R.

W SPRAWIE URLOPU OJCOWSKIEGO

 

 

Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z brzmieniem art. 1823 § 1 Kodeksu pracy, pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

1)      do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo

2)      do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, zaś pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (§ 2 powołanego artykułu).

Literalne brzmienie powołanego przepisu wyraźnie wskazuje, iż skorzystanie przez pracownika z urlopu ojcowskiego jest możliwe w dowolnym czasie, ograniczonym jednak wiekiem dziecka (12 miesięcy) lub upływem 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się ww. postanowienia i wiekiem dziecka (7 lub 10 lat) oraz terminem złożenia wniosku (nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu).

Tym samym w przypadku, w którym w trakcie trwania urlopu ojcowskiego dziecko ukończy 12 miesięcy, pracownik może korzystać z tego urlopu tylko do dnia poprzedzającego urodziny dziecka. Powyższe wynika bowiem z regulacji zawartej w art. 112 Kodeksu cywilnego (stosowanego w związku z art. 300 Kodeksu pracy), zgodnie z którą przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. Oznacza to, iż w dniu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, pracownik traci uprawnienie do pozostałej części urlopu ojcowskiego z powodu ustania przesłanki uprawniającej do korzystania z niego.

Odnosząc się natomiast do kwestii ustania stosunku pracy w trakcie urlopu ojcowskiego należy zauważyć, iż stosunek pracy pracownika przebywającego na tym urlopie podlega szczególnej ochronie (art. 177 w związku z art. 1823 § 3 Kodeksu pracy). Oznacza to, iż w tym czasie pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę (chyba, że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jego winy i reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy bądź w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy).

Ustanie stosunku pracy może zatem nastąpić dopiero po wykorzystaniu przez niego urlopu ojcowskiego, chyba, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony (lub na czas wykonania określonej pracy), której termin rozwiązania upływa w trakcie urlopu ojcowskiego. W takim przypadku urlop ojcowski ulega odpowiedniemu skróceniu do ostatniego dnia trwania stosunku pracy.

Jednocześnie Departament Prawa Pracy MPiPS nadmienia, iż prezentowane opinie nie są wiążące dla stron stosunku pracy, sądów pracy, a także Państwowej Inspekcji Pracy.